Članovi Ekonomsko-socijalnog savjeta RS usaglasili su se u ponedjeljak da će se porez na dohodak od iduće godine obračunavati po jedinstvenoj stopi od 10 odsto, umjesto dosadašnjih osam odsto. Vlada povlači prijedlog o uvođenju dvije stope poreza na dohodak, na platu do 1.500 KM na 10 odsto, a na platu više od 1.500 KM na 20 odsto. Imaćemo jedinstvenu stopu poreza na dohodak od 10 odsto. Iznos za socijalno zbrinjavanje radnika koji ostanu bez posla će biti povećan sa 10,2 miliona na 20 miliona KM. Prihvatili i određene olakšice za tekstilnu i kožarsko-prerađivačku industriju po kojima će se doprinosi obračunavati 25 odsto od prosječne bruto plate. Prihvatili su 100 od 123 zahtjeva Privredne komore, od sindikata 19 od predloženih 24. Vlada je usvojila mnoge njihove prijedloge i zbog toga će uslovno podržati predloženu ekonomsku politiku.
Članovi Ekonomsko-socijalnog savjeta RS usaglasili su se u ponedjeljak da će se porez na dohodak od iduće godine obračunavati po jedinstvenoj stopi od 10 odsto, umjesto dosadašnjih osam odsto.
Aleksandar Džombić, ministar finansija i mandatar za sastav nove vlade RS, rekao je nakon razgovora sa čelnicima Saveza sindikata RS i Unije udruženja poslodavaca RS da Vlada povlači prijedlog o uvođenju dvije stope poreza na dohodak, na platu do 1.500 KM na 10 odsto, a na platu više od 1.500 KM na 20 odsto.
"Imaćemo jedinstvenu stopu poreza na dohodak od 10 odsto", naglasio je Džombić. On je potvrdio da će iznos za socijalno zbrinjavanje radnika koji ostanu bez posla biti povećan sa 10,2 miliona na 20 miliona KM. Dodao je da su prihvatili i određene olakšice za tekstilnu i kožarsko-prerađivačku industriju po kojima će se doprinosi obračunavati 25 odsto od prosječne bruto plate.
"Prihvatili smo 100 od 123 zahtjeva Privredne komore, od sindikata 19 od predloženih 24", istakao je Džombić.
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sinikata RS, rekla je da je Vlada usvojila mnoge njihove prijedloge i da će zbog toga uslovno podržati predloženu ekonomsku politiku.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, izjavio je da prihvataju sve Vladine prijedloge izuzev podizanja stopa poreza na dohodak i doprinose.
"Nećemo podržati dokument u dijelu koje se odnosi na porez i doprinose", istakao je on.
Zaključci Savjeta trebalo bi da budu ugrađeni u prijedloge budžeta i ekonomske politike RS za 2011, koji se nalaze na dnevnom redu današnje posebne sjednice Narodne skupštine RS.
Vlada RS je predložila budžet za narednu godinu u iznosu od 1,6 milijardi KM, koji je na nivou ovogodišnjeg, dok Prijedlog ekonomske politike karakteriše povećanje poreza i doprinosa.
Džombić je prije razgovora sa sindikalcima i poslodavcima rekao da je postignuta saglasnost sa Boračkom organizacijom RS o usvajanju izmjena i dopuna Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju i Zakona o pravima boraca, kojima bi borački dodatak bio izdvojen iz sistema PIO i na taj način bi rasteretio Fond.
"Mi bismo sa posebnom budžetskom pozicijom koju bismo formirali u 2011. rješavali ova pitanja, gdje bismo tražili ravnopravnost među svim borcima, jer u ovom trenutku borac koji je penzioner dobija određeni dodatak, a nezaposleni borac ne dobija ništa", istakao je Džombić.
Najavio je da je će se na sjednici Vlade povući izmjene i dopune Zakona o PIO i da će u naredna tri mjeseca rješavati ovo pitanje.
"Borački dodatak se nije našao u Prijedlogu budžeta za 2011, ali smo postigli saglasnost da do božićnih praznika nađemo način da bude isplaćen, ako ne u punom iznosu, onda barem za borce koji su nezaposleni", kazao je on.
Predstavnici granskih sindikata budžetskih korisnika RS su nakon sastanka sa Džombićem potvrdili da u 2011. neće biti smanjene plate zaposlenima u policiji, prosvjeti i zdravstvu.
Duško Jandrić, potpredsjednik Saveza sindikata RS, izjavio je da su predložili da radnici koji imaju najniže plate u javnoj upravi i pravosuđu pokušaju biti izuzeti od smanjenja plata. Prema stavu Sindikata, plate činovnika od 400 do 700 KM ne bi smjele biti umanjene, dok bi za one veće od 700 KM bila produžena ovogodišnja odluka o smanjenju dohotka od 15 do 25 odsto.
"Ekonomska kriza stigla je i na ove prostore, pa budžeti teško mogu biti ostvareni. Sve nas je to uvjerilo da povećanja plata ne može biti, ali se borimo da ne dođe do njihovog umanjenja", kaže Jandrić.
Predsjednik Sindikata uprave RS Tomislav Vrhovac smatra da su zaposleni u javnoj upravi i dio radnika u pravosuđu kažnjeni, jer treba da snose teret krize u RS, dok je čelnik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Stevan Milić kazao da radnici u toj oblasti nisu izjednačeni sa ostalim budžetskim korisnicima.
"Postoji problem jer je u visokom obrazovanju smanjen budžet za sedam do osam miliona KM i pitanje je kako će funkcionisati u trećem semestru", kaže Milić.
SDS protiv predloženog budžeta
Poslanici SDS-a u Narodnoj skupštini RS na današnjoj sjednici neće podržati prijedloge budžeta RS i ekonomske politike za 2011. godinu.
"SDS neće podržati predložene mjere ekonomske politike, jer smatra da će uzrokovati dalje pogoršanje uslova privređivanja u realnom sektoru koje će se, uz negativan uticaj i posljedice svjetske ekonomske krize, dodatno odraziti na RS", rekao je narodni poslanik SDS-a Zoran Latinović.
On je najavio da SDS neće podržati mandatara za sastav nove vlade RS Aleksandra Džombića i njegov kabinet u kome se nalazi većina ministara iz prošle vlade.